Bİ'O CİLT UZMANI

"Cildimiz vücudumuzun en büyük organıdır. Farkında olmadan birçok işlevi yerine getirir. Bu görevleri yerine getirirken de yaşantımızdan izler taşır. Yazın ve kışın güneşin zararlı ışınlarına karşı renk değiştirerek tepki verir. Bununla beraber sürtünme, sıradan kozmetik ürünleri, cilde temas eden bazı kimyasal maddeler ve enfeksiyon gibi fiziksel saldırılara karşı da koruma rolü vardır.

Bu gibi yoğun dış etkenlerin cilde getirdiği, leke gibi kaçınılmaz bir sorun vardır. Cildimiz sadece dış etkenlere karşı koruma sağlamaz bunun yanında en büyük duyu organımızdır. Cilt üzerinde yer alan sinir uçlarımızla birçok şeyden haberdar oluruz. Örneğin; çok soğuk havalarda cildimiz kuruyup, kızararak bize tepki verir. Ya da epilasyon, sürtünme, fazla kilo nedeniyle cilt yapısı kalınlaşarak kararma ve lekelerle bize tepkisini gösterir. Ergenlik döneminde yaşanan hormon değişikliği nedeniyle akneler ve sonra bize ergenlikten kalan akne lekesi hatıraları cildin verdiği tepkilerden bazılarıdır. Bazen bu tepkiler leke gibi kalıcı anılara dönüşebilir. Sevdiğimiz, ya da heyecanlandığımız birinin dokunuşuyla kızarıp, beyazlayarak anında tepkisini gösterir. Cildimiz bizim aynamızdır, en güzel şekilde yansıtmakta doğru cilt bakımı ile yine bizim elimizdedir.

İdeal cilt; soyulmaz, kızarmaz, lekesiz, esnek ve pürüzsüzdür; dokunulduğunda yumuşak, sıkı ve elastiktir. İdeal cildin temel özelliği doğru bir şekilde nemlenmiş olmasıdır. Doğru nemlendirilmiş ve arınmış bir cildin Cildin üzerinde, dış etkenlere bağlı hidrolipid tabakada gözlenen değişikliklerin yanısıra, cildin nem oranının da %10'un altına düşmesi sonucunda; ciltte kuruluğun en temel belirtileri olan sertleşme, kalınlaşma, hassaslaşma, elastikiyet kaybı ve kaşıntı gözlenir. Bu durumda cildimiz, ideal cilt tanımından uzaklaşır. Bu nedenle ciltte kuruma, sertleşip kalınlaşma, hassaslaşma, kaşınma başlar ve cilt elastikiyet kaybına uğrar."

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN ÖNERİLER

"Işıltılı ve genç görünümlü bir cilde sahip olabilmek için cilt bariyerinin iyi korunması ve güçlü olması gerekir. Peki, cilt için hayati önem taşıyan cilt bariyeri nedir? Fiziksel bariyer olarak da tanımlanabilen cilt bariyeri, protein açısından zengin hücreler ve yağ dokusundan meydana gelir. Bu dokuda meydana gelen en ufak değişiklikler cilt bariyerinde zayıflamalara neden olabilir.

İlk Adım: Temizlik

Sağlıklı cilt bariyeri oluşturabilmek için atılması gereken ilk adım, uygulanması gereken bakımların cilde tam olarak nüfuz edebilmesini sağlamak amacıyla cilt temizliğinin sağlanmasıdır. Cildin; fazla yağ, makyaj ve kirden tam anlamıyla arındırılması ve nem dengesine yeniden kavuşması gerekir.

İkinci Adım: Nemlendirme

Zayıflamış bir cilt bariyeri, sağlıksız bir cilt görünümüne neden olabilir. Sağlıklı bir cilt bariyeri ise yumuşak ve taze bir cilt görünümü sağlar. Daha güçlü cilt bariyeri oluşturmanın ikinci adımını nemlendirme işlemi oluşturur. Temizlenen cildin nemle dolmasını sağlayan bitki bazlı nemlendiriciler, cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar. Kuru ciltler, çok kuru ve hassas ciltler, karma ciltler, normal ciltler için uygun bir nemlendirici bulmak mümkündür. Nemlendiricinizin içerisinde mutlaka bitkisel içerikler kullanılmalıdır. Aynı sefa, papatya, meyan kökü ekstresi gibi bitkiler içeren nemlendiriciler cilde yoğun nem ve parlaklık verir.

Üçüncü Adım: Korumak

Cilt bakım rutininin en önemli adımı korumaktır. Cilt bariyerini koruma, cildi istenmeyen ultraviyole ışınlarına ve çevresel etkenlere karşı korumak olarak tanımlanabilir. Ultraviyole ışınları güneş kaynaklı cilt leke görünümlerine sebep olabilir. Kullandığınız kremlerin en az 15 spf koruması olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bazı nemlendircilerde bulunan antioksidan bileşenler ve güneş koruma filtreleri cildin korunmasına yardımcı olur.

Günde en az 2 litre su için: Günde en az 2 litre su içmek hem sindirim sisteminiz için çok faydalıdır hem de cildin nem kazanması, kurumaması için gereklidir.Her cildin neme ihtiyacı vardır: Yüzünüzü ılık suyla yıkamayı tercih edin, yıkadıktan sonra cilt yapınıza ve yaşınıza uygun bir nemlendirici kullanın.

Stresten uzak durun: Stres sadece cilt için değil tüm vücut sağlığı için kötüdür. Mutlu olun; yüz ifadeniz, gözünüzdeki ışık ve cildiniz çok daha güzel olacaktır.

Düzenli uyuyun: Uyku sırasında tüm organlarımız gibi cildimiz de dinlenir ve yenilenir, yeniden enerji kazanır. Günde en azından 6-7 saat uyuyun.

Cildin saatleri: Cildinizi mutlaka 23.00 öncesinde temizlemiş olun. Saat 00.00 ve 03.00 saatleri arasında kaliteli bir uyku uyumuş olun.

Güneş
Lekeleri
Sivilce
Lekeleri
Hamilelik
Lekeleri
Yaşlılık
Lekeleri

GÜNEŞ LEKELERİ

"Güneşin sıcaklığını ve ışığı bize mutluluk veriyor. Ancak her ne kadar güneşi sevsekte çok fazla maruz kalmak cildimiz için ciddi ölçüde zarara sebep oluyor. Dolayısıyla, yazın gelmesiyle beraber cilt üzerinde kırışıklıklar, kahverengi lekeler oluşuyor.

Güneş Lekesi, Hiperpigmentasyon olarak da bilinen lentigo, genellikle 40 yaş sonrası görülen cilt lekelenmesi çeşididir ve genellikle çillerle karıştırılır. Güneş lekesi ve çil arasındaki fark ise güneş lekelerinin daha koyu renkli ve boyutlarının daha büyük olmasıdır. Güneş lekesinin net sınırları vardır ve güneşe maruz kalındığında daha da koyu bir hal alır.  Ellerde, yüzde, sırtta ve omuzda güneş lekesi yaygın olarak görülür. Bu bölgelere ek olarak bacakta güneş lekesi de oluşabilir.

Güneşe korunmasız yakalanmak, cilt yaşlanmasının ana nedenidir ve güneş lekeleri olarak bilinen diğer uzun vadeli cilt problemlerine yol açabilmektedir. Güneş lekeleri daha çok, yüz ve eller gibi güneşi en çok gören cilt yüzeylerinde oluşmaktadır. Güneş lekesi, her yaşta görülebilir. Özellikle yüz, omuzlar, sırt, göğüs ve el dış kısımlarda ve açık tenli kişilerde görülen çillerle karışan bir tablodur. Çilden daha koyu renkli ve daha büyüktür. Yaz kış deride kalır.

Yaz aylarında rengi koyulaşır. Ani güneş yanıklarından sonra açık tenli kişilerde görülmesi sıktır. Çiller ise sarışın, kızıl gibi açık tenli kişilerde özellikle çocukluk yaşlardan itibaren, güneşle temas eden cilt bölgelerinde görülen açık kahverengi renk değişiklikleridir. Güneş lekeleri sadece güneşlenirken oluşmuyor; sokakta yürürken bile burun ve alın bölgesinde, kol ve bacaklarda güneş lekeleri oluşabiliyor. Bu yüzden sokağa çıkarken yüksek koruma faktörlü güneş koruma kremi sürmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Lekelerin yoğunluğu ve derinliğine göre lazerli leke tedavisi, kimyasal peeling, mikrodermabrazyon gibi profesyonel dermatolojik tedavi yöntemleri, kozmetik leke giderici kremler ve bazı doğal yöntemlerle güneş lekeleri tedavi edilebiliyor.

Cilt Lekesi Olanlar Yazın Cilt Bakımını Nasıl Yapmalı?

Güneş ışınları, yaz aylarında cilt sağlığını tehdit eden unsurlar arasında yer alır. Cilt tonun ve yapın fark etmeksizin, cildine etkin bir güneş koruma desteği sağlamadan UV ışınlarına maruz kaldığında güneş kaynaklı cilt lekelerinin ve erken yaşlanma belirtilerinin oluşumuna davetiye çıkarabilirsin. Elbette güneşlenmek oldukça keyifli bir eylem. Üstelik vücudunun ihtiyacı olan D vitaminini karşılamak açısından da gerekli. Ancak, güneş koruyucu kullanmadan güneşe maruz kalmak, öğle saatlerinde güneşlenmek ve çevresel kirliliğe maruz kalan cildini yeterince temizlememek cilt sağlığını riske atabilir. Öncelikle günlük bakım rutininde muhtemelen zaten uyguladığın aşamaların üzerinden bir de birlikte geçmekte fayda var. Cildini her gün etkili şekilde temizlemen ve arındırman yalnızca yaz mevsiminde değil, yılın her döneminde oldukça önemli. Ancak, yaz aylarında dışarıda daha çok vakit geçirme olanağı bulduğun için, çevresel kirliliğe ve serbest radikallere karşı etkili bir yüz temizleyici tercih etmelisin. Gözeneklerini etkili şekilde arındırmak ve cildinin kendi görünümünü yenileme sürecini desteklemek için eczanıza danışarak uygun temizleyiciyi bulabilirsin.

Sağlıklı cildin sırrı doğru nemlendiriciden geçer! Cilt lekelerinin görünümüne meydan okumak için öncelikle cildine etkili bir nem ve mineral takviyesi uygulamalısın. Bu sayede daha pürüzsüz ve eşitlenmiş görünen bir cilde kavuşabilirsin. Cildine aydınlık veren nemlendirici Biolog Krem içeriğindeki meyan kökü ekstresi , E ve C vitamini ile cildine yoğun nem desteği sunar. Daha aydınlık bir cilt görünümü kazanmana yardımcı olan bu nemlendiriciyi, mutlaka güneş koruyucu etkili ürünlerle bir arada kullanmalısın. Öğle Saatlerinde Güneşlenmekten Kaçın Yaz aylarında güneşlenmenin keyfi tartışılmaz. Fakat günün her saatinde güneşlenmek hiç iyi bir fikir değil. Öğle saatleri geldiğinde, güneş ışınları en yakıcı ve dik açılı halini alır. Özellikle güneş kaynaklı cilt lekeleri oluşumundan şikayetçiysen, cildine güneş koruması desteği sağlasan bile; uzmanlar, özellikle 11:00-15:00 saatleri arasında güneş altında uzun süre kalmanın sonuçlarına yıllardır dikkat çeker. Sen de bu uyarılara kulak vererek bu saatler arasında mümkün olduğunca güneşten korunmaya çalışmalısın. "

Aknelerin iyileşme döneminde melaninin (cilde renk veren pigmentler) yoğun olarak dönüşmesi gerçekleşebilir ve bu akne yaraları gittikçe daha koyu bir renk alabilir. Güneşe maruz kalma ve enflamasyondan dolayı yüksek oranda melanin üretimi olabilir. Bu ciltler için ideal tedavi yöntemi günlük olarak fluid formda güneş koruyucu kullanmaktır.
Akne yaraları ve akne lekeleri arasındaki fark nedir? Leke karşıtı ürünler ile ikisi de tedavi edilebilir mi?

CİLT LEKELERİN İÇİN ÖNERİLER

1

NEMLENDİRİR

İçerisindeki doğal bitki yağları ve eşsiz formülüyle cildinin ihtiyacı olan nemi sağlar. Tüm cilt tipleri için mükemmel bir nemlendiricidir.

2

BESLER

Zengin vitaminli içeriği ile sağlıklı ve parlak bir cilt görünümüne katkı sağlar.

3

LEKE KARŞITI CİLT BAKIMI

Beyazlatıcı bitki içerikleri sayesinde cildinde daha berrak bir görünüm sağlar. Lekelere karşı kalıcı çözüm sunar.